Pierwszy pluszak – przyjaciel, którego się nie zapomina

10-11-2017

Pluszowe misie, kotki, pieski i inne stworzenia stały się już typowym symbolem dziecięctwa. Stanowiące niesamowity fenomen kulturowy przytulanki urosły do rangi towarzyszów i przyjaciół dzieci na całym świecie. Przecież każdy z nas posiadał kiedyś swojego ulubionego pluszaka, a niektórzy mają je do dziś jako pamiątkę.

Nic dziwnego w tym, że dzieci tak bardzo upodobały sobie pluszowe zabawki, do których mogą przytulić się o każdej porze dnia i nocy. Są one miękkie, kolorowe, zawsze uśmiechnięte i zawsze gotowe poprawić humor. Wybór pierwszej tego typu zabawki jest niezwykle istotny ze względu na przyszłe przyzwyczajenia i wyobrażenia dziecka. Jak go dokonać, by sprawić, aby wspomnienia naszej pociechy były pozytywne?

1.To, co lubi dziecko

Jeśli mały Jaś czy Kasia lubi pieski – kup im pluszowego psiaka. Jeśli lisy – kup lisa. To istotne, by przytulanka podobała się dziecku i żeby czuło ono, że to właśnie o takim stworku myślało, wyobrażając sobie swojego zabawkowego przyjaciela. Przecież kupując dziewczynce interesującej się wróżkami z bajek pluszowego piłkarza, możemy mieć pewność, że wyląduje on w kącie lub będzie zamknięty w szafie. Upodobania dziecka są w przypadku wyboru pierwszej maskotki chyba najważniejszym kryterium.

miś horacy sterowany tabletem

2.Materiały, z jakich została wykonana zabawka

Wiadomo, że trudno jest znaleźć pluszaki, które w 100% będą odpowiadały naszym wymaganiom, jeśli chodzi o stronę techniczną. Warto jednak poświęcić trochę więcej czasu na bliższe przyjrzenie się specyfice materiałów, które składają się na misia. Nie chcemy przecież, żeby dochodziło do alergii czy podrażnień na skórze naszej pociechy w związku z kontaktem z podejrzanymi tkaninami. Mając na uwadze to kryterium, warto wybierać maskotki z ofert znanych i cenionych producentów, takich jak na przykład: Cobi, Hasbro czy Fisher Price.

3.Przeznaczenie a funkcje

Bardzo często rodzice stają przed wyborem: kupić misia interaktywnego z masą opcji, dźwięków i światełek czy tradycyjnego, pozbawionego wymienionych funkcji? Odpowiedź jest prosta: wszystko zależy od tego, jakie ma być przeznaczenie danego pluszaka. W każdym domu istnieje bowiem kilka rodzajów maskotek. I tak do spania najlepsze są tradycyjne przytulanki, które nie będą przypadkowo budzić dziecka w nocy. Do zabawy i rozwoju natomiast zaleca się stosowanie misiów interaktywnych, które pomogą dzieciom przyswoić podstawową wiedzę językową czy matematyczną.