Jak wybrać gryzak dla niemowląt?

01-02-2018

Ząbkowanie kojarzy się wielu rodzicom z nieprzespanymi nocami, grymasami malucha, bólem dziąseł i płaczem. Można temu jednak w prosty sposób zaradzić. Wystarczy wybrać odpowiedni gryzak, który zniweluje ból, jaki odczuwa nasz dzidziuś.

Wybór gryzaka wcale nie musi należeć do najtrudniejszych. Warto pamiętać, że często jest tak, że nie od razu trafimy z odpowiednim. W tej materii można pozwolić sobie na swobodne poszukiwania – od gryzaków miękkich, po twarde, od gumowych, po drewniane. To od naszego malucha i jego dziąseł będzie zależało, który z nich okaże się najbardziej pomocny. Czasem nawet może się zdarzyć i tak, że dziecko będzie potrzebowało dwóch typów gryzaka – miękkiego i twardszego.

Do czego służy gryzak?

Jak wiadomo – ząbkowanie wiąże się z bólem dziąseł, jaki odczuwają w tym czasie nasze pociechy. Płacz, niepokój i niemożność zaśnięcia – z tym wszystkim muszą mierzyć się niemowlęta, którym wyrzynają się pierwsze ząbki. Aby zapobiec wymienionym przykrościom, wymyślono gryzaki dla niemowląt. Mają one przede wszystkim niwelować ból.

gryzaczek krokodylek fisher price

Czy warto podczas wybierania gryzaka udać się do lekarza?

Można, lecz nie trzeba. Lekarz oczywiście może nam udzielić wielu przydatnych wskazówek lub polecić jakiś produkt, który szczególnie się sprawdza. Warto jednak w kwestii gryzaka wykazać się własną inicjatywą i spróbować samemu znaleźć odpowiedni. Nikt przecież nie może przewidzieć, który z nich najlepiej będzie pasował naszemu dziecku.

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Kiedy mamy problem z ząbkowaniem u dzieci, warto pamiętać, że ból dziąseł może wpływać również na inne części ciała i ogólne funkcjonowanie naszego dziecka. Dlatego właśnie lepiej jest wybierać gryzaki jak najbardziej poręczne i wygodne w trzymaniu.

Kolejną ważną sprawą może być wielkość i ciężar gryzaka. Jeśli nasze dziecko ma większe rączki, można zdecydować się na gryzak większych rozmiarów, który łatwiej maluchowi będzie się trzymało. Z drugiej strony trzeba też brać pod uwagę kwestię wagi gryzaka. Nie może on być zbyt ciężki, ponieważ niemowlę nie dysponuje jeszcze tak dużą siłą, by utrzymać cięższe przedmioty.

Jak już urosną Waszemu dziecku ząbki to musicie je nauczyć myć