Jak nauczyć dziecko myć ząbki?

05-12-2017

Nauka mycia zębów może być dla rodziców twardym orzechem do zgryzienia. Jak wszczepić w nasze pociechy przyzwyczajenie dbania o jamę ustną?

Dopóki tylko możemy, dbamy o higienę jamy ustnej naszych dzieci sami – poprzez delikatne czyszczenie dziąseł oraz języka rumiankiem. Dzieci jednak rosną szybko i kiedy pojawiają im się pierwsze ząbki, warto zacząć uczyć je o nie dbać samodzielnie. Jak to zrobić? Czego używać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poniższym poradniku:

1. Wybierz odpowiednie narzędzia

Aby nauczyć dziecko jakiegokolwiek nawyku, musisz mu pokazać, że w gruncie rzeczy jest on fajną zabawą. Taki efekt uzyskać możesz dzięki stosowaniu akcesoriów dla niemowląt.

Wybór kolorowej szczoteczki do zębów, która będzie dodatkowo wygodna i łatwa w użyciu na pewno Ci w tym pomoże. Dopóki ty czyścisz ząbki swojego dziecka – szczoteczka nakładana na palec może być pozbawiona różnych kosmicznych gadżetów. Jednak kiedy to ono ma wziąć do ręki swoją pierwszą szczoteczkę – warto zadbać o to, by była jak najbardziej interesująca.

smerf myjący zębyPamiętaj, że to, czym myjemy zęby, również ma wpływ na zadowolenie lub niezadowolenie dziecka. Nie należy więc kazać mu szczotkować mleczaków ostrymi pastami dla dorosłych o smaku mięty. Takie rozwiązanie może jedynie zniechęcić malucha do powtarzania czynności mycia. Będzie mu się ona bowiem kojarzyła z nieprzyjemnym uczuciem w buzi. Warto pokusić się w takim wypadku o kupienie smacznej, owocowej pasty stworzonej specjalnie dla dzieci. Dzięki temu malec nie będzie się mógł doczekać, kiedy kolejny raz umyje zęby.

2. Róbcie to razem!

Szczotkowanie powinno być nie tylko obowiązkiem dziecka i jego przyzwyczajeniem higienicznym, ale również zabawą! Warto pokazać mu, że każdy myje zęby – zarówno mama jak i tata.

Dzięki wspólnemu myciu zębów nie tylko przyczynisz się do utrwalenia w dziecku miłych wspomnień, ale również zbudujesz z nim lepsze więzi i zaufanie. Oraz – co ważne – pokażesz mu, że szczotkowanie nie musi być przecież takie straszne.