Czego uczy zabawa klockami Lego?

17-11-2017

Układanie klocków jest świetną zabawą na wiele godzin dla praktycznie każdego dziecka. Możliwe, że nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale są one w stanie zaoferować nam znacznie więcej niż bałagan i okazjonalne bolesne nadepnięcie na jeden z elementów. Za stosunkowo niską cenę możemy dać maluchom dni, miesiące, a nawet lata zabawy! Jedyne co musimy wziąć pod uwagę, to dopasowanie zestawu do wieku naszej pociechy i gotowe! Aby jeszcze bardziej Was przekonać, dziś pokażemy kilka korzyści dla rozwoju najmłodszego członka rodziny wynikających z codziennej zabawy klockami Lego!


Kreatywność i wyobraźnia

Jeżeli wiemy, jak wyglądały klocki Lego na samym początku ich istnienia, zdajemy sobie sprawę, na jak mało możliwości pozwalały. Ówczesne elementy były głównie kwadratowe i prostokątne, więc budowa czegoś nieco bardziej kreatywnego niż wysoki budynek było praktycznie wykluczone. Nie to, co dzisiaj! Obecnie w sklepach z zabawkami znajdziemy zestaw o prawdopodobnie każdej tematyce. Farma? Lego City posterunek Policji? Dżungla? A może ulubiony pojazd z najnowszej części Lego STAR WARS? Absolutnie wszyscy dostaną to, czego poszukują.

 

lego city posterunek policji karton

 


Naturalnie zabawa nie kończy się na złożeniu modelu według instrukcji podanych w opakowaniu. Wręcz przeciwnie, to dopiero początek! Klocki są stworzone w taki sposób, abyśmy mogli je mieszać i tworzyć własne, niepowtarzalne budowle, pojazdy i co tylko zechcemy! Niesamowite jest to, że dzieci potrafią wymyślić i zbudować rzeczy, na których pomysł wpadłby mało który dorosły. Oczywiście pamiętajmy też, że wspólna zabawa rodziców z dzieckiem jest zawsze świetnym pomysłem na zacieśnienie więzi między nimi.


Rozwój umiejętności

Zabawa klockami prowadzi do rozwoju umiejętności naszego dziecka! Niesamowite prawda? Już od pierwszych kilkunastu miesięcy życia, możemy za ich pomocą wspierać rozkwit intelektualny naszej pociechy. Barwne elementy nauczą rozróżniania kolorów, a mnogość różnych elementów pomoże w rozpoznawaniu kształtów. Koordynacja oko – ręka ulegnie znacznej poprawie, nie mówiąc o zdolnościach manualnych. Gdy maluch nieco podrośnie, przy zabawie z klockami nauczy się planowania. To tak, jak w dorosłym życiu – bez dobrego planu działania, znacznie ciężej osiągnąć sukces.

 

lego ninjago movie mechaniczny smok zielonego ninja


Nauka utrzymania porządku

Przywarą, którą najciężej się pozbyć z zachowania naszego dziecka jest…tak, zgadliście: bałaganiarstwo! Dobrze wiemy, że nie ma nic gorszego niż porozrzucane zabawki po całym domu i ciągłe przypominanie najmniejszemu z domowników o konieczności ich posprzątania. Klocki dla dzieci okażą się prawdziwym nauczycielem porządku! Po pierwsze, nasze dziecko szybko zrozumie, że zabawa pośród gromady niepozbieranych klocków wcale nie jest przyjemna. Po drugie, jeszcze mniejszą przyjemność sprawi mu nadepnięcie na jeden z nich. Kilka takich niemiłych spotkań stopy z plastikowym elementem i gwarantujemy, że sprzątanie będzie przebiegało znacznie sprawniej.


Wbrew pozorom, klocki Lego nie są tylko dziecięcą zachcianką, za którą słono płacą ich rodzice. Wprost przeciwnie, może się to okazać inwestycją, która zaprocentuje w nachodzących latach. Jak widzimy, klocki dadzą im nie tylko godziny świetnej zabawy, ale także wpłynie pozytywnie na ich rozwój. Czemu więc nie inwestować, w to, co w naszym życiu najważniejsze?