3 rady dotyczące smoczka

01-02-2018

Smoczek to gadżet, który przyda się każdej mamie. Nie tylko uspokaja dziecko i pozwala mu usnąć, ale przede wszystkim wypełnia potrzebę ssania, którą dzieci naturalnie posiadają. Smoczków jednak należy używać z głową, by nie doprowadzić do złych skutków!

Dlatego właśnie stworzyliśmy dla Was 3 rady, które mogą okazać się przydatne, gdy nasze dziecko już używa smoczka. Ssanie stanie się bezpieczne, a rodzice spokojniejsi!

Zobacz jakie oferujemy smoczki dla dzieci i niemowląt.

1. Nie pozwalaj dziecku spać ze smoczkiem

Gdy tylko zauważysz, że Twoje maleństwo zasnęło, wyciągnij mu smoczek z ust. Ssanie pomaga zasnąć, ale podczas snu smoczek jest zbędny. Pozostawienie go na noc może skutkować nie tylko pojawieniem się w przyszłości wad zgryzu, ale również zadławieniem – zarówno smokiem jak i śliną, która gromadzi się w buzi. Warto również pamiętać, że przecież bez smoczka łatwiej będzie naszemu dziecku oddychać.

mam baby smoczek night 6+ niebieski

2. Dbaj o smoczek, a zadbasz o zdrowie malucha

Odpowiednia higiena smoczka jest absolutnie obligatoryjna. Nie wystarczy wymieniać smoka co 6-8 tygodni, by uchronić nasze dziecko przed niebezpieczeństwem. Codzienna higiena jest mocno wskazana. Warto każdego dnia przepłukiwać smoczek – szczególnie wtedy, gdy zostanie zabrudzony lub po prostu upadnie na podłogę. Należy pamiętać również o wyparzaniu smoka – nie tylko po kupieniu go, ale również co kilka dni. Dbanie o czystość i sterylność smoczka zapobiegnie gromadzeniu się na nim bakterii, które mogą wywoływać różne stany zapalne w jamie ustnej dziecka, a w niektórych przypadkach nawet próchnicę!

3. Nie dawaj smoczka za każdym razem, gdy dziecko tego chce

Ta ważna zasada często jest ignorowana. Zdarza się, że rodzice dla świętego spokoju podają dziecku smoczek, by przestało płakać, marudzić czy szaleć. Taka taktyka jest jednak niewskazana. Nie należy zbyt mocno przyzwyczajać malucha do smoka, ponieważ w przyszłości będzie miał problemy z jego odstawieniem. W chwilach, które są problematyczne – a więc gdy nasza pociecha płacze lub jest markotna – w pierwszej kolejności należy się nią odpowiednio zająć – przytulić, pohuśtać, zainteresować jakąś zabawą. Dopiero, gdy nasze starania nie przynoszą upragnionych skutków, podajmy smoczek.

Zapraszamy po więcej akcesoriów dla niemowląt.